ROZHOVOR KAROLA SUDORA
Optička: "Vo väčšine optík vám hrozí poškodenie zraku"

Tvrdíte, že v brandži očných optík na Slovensku panuje bezbrehé eldorádo. Dôvod?

Stojím si za tým. V inom štáte nie je možné, aby tam fungovalo toľko pseudooptík, ktoré obchádzajú zákon. Očná optika je totiž viazaná živnosť a oficiálne v nej môže podnikať len ten, kto má v každej predajni zodpovedného zástupcu, teda optika s odborným vzdelaním a minimálne päťročnou praxou.

Väčšina firiem to však obchádza tak, že si očnú optiku ani len nedá do živnosti, ale uvedie si tam trebárs montáž okuliarov z vopred vyhotovených dielcov, predaj optických rámov a podobné pseudočinnosti. Porušujú tak zákon a nikomu to neprekáža.

 

Vekom podmienená degenerácia makuly môže viesť k slepote

Čo je to vekom podmienená degenerácia makuly – kedy vzniká, z akého dôvodu a ktorú časť oka postihuje?

Vekom podmienená degenerácia makuly, ako už vyplýva z názvu ochorenia, postihuje časť sietnice – makulu, tzv. žltú škvrnu. Je to miesto najostrejšieho videnia, ktoré sa nachádza v centre sietnice. Má dve základné formy – vlhkú a suchú. Suchá forma má pomalší priebeh, nepoškodzuje videnie pacienta tak rýchlo ako vlhká forma. Vlhká forma, ktorá sa vyskytuje približne iba v 15 až 20 percentách, spôsobuje bez liečby až v 90 percentách prakticky slepotu.
 

 

Ísť, či neísť na operáciu očí?

Veľká väčšina očných optikov a optometristov z vlastnej praxe nedoporučuje operáciu očí z tzv."estetických dôvodov" (do tri dpt.) Každý by si mal veľmi dôkladne rozmyslieť, či si dať zasiahnúť do jedného z našeho najdôležitejšieho orgánu, ako je ľudské oko. V rozhodovaní Vám pomôže video z relácie REFLEX, ktoré si môžete pozriť v našej optike (odvysielané 09/2016).

 


 

5 vecí, ktoré potrebujete vedieť o očiach

 

Ak nedáme očiam potrebnú korekciu, koledujeme si o bolesti hlavy, únavu, horšie sústredenie počas pracovného dňa, padanie vlasov a čo je najhoršie, zvýšené riziko nehodovosti za volantom,“ vystríha MUDr. Adriana Smorádková z Očnej kliniky NeoVízia.

čítajte viac: http://zdravie.pravda.sk/zdravie-a-prevencia/clanok/416627-5-veci-ktore-potrebujete-vediet-o-ociach/


 

Prečo oftalmológovia nosia okuliare
Rozhovor s Mudr. Jánom Leštákom, Csc. V roku 1980 promoval na Vojenskej lekárskej akadémii v Hradci Králové. Postgraduálne školenie
absolvoval v Ústrednej vojenskej nemocnici v Prahe.