Aké sú riziká operácie LASIK?

LASIK-om bolo preukázané, aký je veľmi účinný, a väčšina pacientov je veľmi spokojných s postupom, výsledkom videnia. Avšak rovnako ako akékoľvek iné operácie, LASIK prichádza s niektorými rizikami. Aby ste sa rozhodli, či LASIK operácia je pre Vás to pravé, musíte si byť vedomí možných rizík a komplikácií a zvážiť to starostlivo pred začiatkom operácie.

1. Môžete byť upravovaní. Väčšina pacientov je spokojných s videním po jedinom ošetrení, ale v niektorých prípadoch môžete dosiahnuť kvalitného videnia len na začiatku a budete potrebovať druhú operáciu, tzv. vylepšenie zrakovej ostrosti. Pacienti s extrémnymi predpismi majú vyššie riziko potreby zdokonalenia, opravy. Toto rozšírenie nemožno vykonať niekoľko mesiacov po svojej pôvodnej operácii, aby bolo možné Vaše oči liečiť vhodným spôsobom. V niektorých zriedkavých prípadoch nemusíte byť vylepšený, ak Vaše rohovky sú príliš tenké alebo abnormálne tvarované po operácii.

2. Budete ešte potrebovať okuliare alebo kontaktné šošovky po operácii na dosiahnutie svojho najlepšieho videnia. To je extrémne vzácne pre priemerného človeka, ale to je niečo, čo by ste mali poradiť so svojím lekárom. Okrem toho, ak obe Vaše oči budú opravené pre dobré videnie na diaľku, budete ešte potrebovať okuliare na prácu zblízka, keď prídete do presbyotického veku. Je to súčasť normálneho procesu starnutia.

 3. Vaše výsledky nemusia byť trvalé. Hoci je to neobvyklé, ale u niektorých pacientov sa stretneme s regresiou  požadovaného liečebného účinku, a to mnoho rokov po operácii. Je častejšia u pacientov s ďalekozrakosti alebo ďalekozrakosťou. Tí, ktorí potrebujú okuliare na čítanie, sú obzvlášť náchylní mať zmeny vo videní po operácii LASIK. Ak k regresii dôjde, je možné uskutočniť, po porade s lekárom, ďalšiu operáciu mnoho rokov po svojej pôvodnej operácii LASIK.

4. Môžete zaznamenať vizuálne odchýlky, a to najmä za nízkej hladiny osvetlenia. K vizuálnym efektom, ktoré môžu nastať po LASIKu, a k zníženiu vizuálnej kvality patrí:  anizometropia (rozdiel v refrakčnej sile medzi oboma očami), aniseikonia (rozdiel vo veľkosti medzi oboma očami), dvojité videnie, zahmlené videnie, kolísanie videnia počas dňa a pred zo dňa na deň, zvýšená citlivosť na svetlo, žiara, tiene a svätožiary okolo svetiel. Tieto vizuálne vady sú veľmi zriedkavé, ale môžu byť nejakú dobu paralyzujúce a nemusia nikdy úplne zmiznúť.

5. Suché očné príznaky môžu pretrvávať alebo sa zhoršovať. Väčšina ľudí pociťuje suché oko bezprostredne po operácii. V niektorých prípadoch  môže nastať zhoršenie príznakov suchého oka, ako je pálenie a začervenanie, alebo dokonca aj zhoršené videnie, hneď po operácii. Toto býva občas trvalé a môže si vyžadovať liečbu na zlepšenie produkcie sĺz alebo uvolnenie zapchatých slzných kanálikov.

 6. Môžete prísť o zrak. Zriedkavo sa stáva, že môže LASIK spôsobiť horšie videnie, ktoré nemožno korigovať okuliarmi alebo kontaktnými šošovkami. To by sa mohlo stať  pri komplikáciách, chybou funkčnosti zariadenia, pri infekcii, zjazvení alebo extrémnymi zmenami v tvare rohovky po operácii.

7. Treba si uvedomiť, že operácia očí je nevratný proces.

 

*http://www.medicinenet.com/lasik_eye_surgery/page6.htm#risks*